Про проблему з розмитненням принаймні 3,6 тис. т скрапленого газу з США НафтоРинку повідомили декілька імпортерів, серед яких оптові та роздрібні компанії.

Зокрема, митниця зупинила розмитнення скрапленого газу з Румунії придбаного у болгарського трейдера BULMARKET DM Ltd за контрактами з ГК «Надежда», БАРС, KLO, «Енергія Трейд» та ін.

За словами імпортерів у митників виникли питання щодо походження партії скрапленого газу із Сполучених Штатів Америки. З 17 листопада розмитнення цього ресурсу зупинене.

Митниця вимагає сертифікат від виробника на суміш газу з судна, яка була завантажена із танкерів, що вийшли з американського терміналу з обсягами 66 тис т пропану та 23 тис т бутану, окремо. За словами імпортерів сам запит отримати документи на партію суміші 3,6 тис. т з десяти тисячних операції з LPG з подивом сприймається постачальниками. При цьому сам американський термінал акумулює на сховищі суміш газу, що надходить трубопроводом від десятків американських виробників LPG США, що ускладнює можливість отримання документів з чітким визначенням виробника. Імпортери очікують на документи від постачальників з США.

Хронологія поставки партії (надана одним з імпортерів):

  • пропан завантажений на морське судно WEISSHORN EXPLORER в порту HOUSTON (США) відправлено компанією REPSOL TRADING S.A;
  • бутан завантажений на судно LILAC PROMENADE в порту MARCUS HOOK (США) від компанії TOSTA TOTALENERGIES TRADING SA;
  • з газовозу WEISSHORN EXPLORER перевантажено в судно MANTA SALACAK;
  • з судна MANTA SALACAK в GAZ PROVIDENCE;
  • з LILAC PROMENADE перевантажено на GAZ PROVIDENCE;
  • пропан із судна MANTA SALACAK в судно GAZ INTERCEPTOR;
  • суміш з GAZ PROVIDENCE в судно GAZ INTERCEPTOR, яке прибуло в порт GALATI (Румунія) на адресу BULMARKET DM LTD, де було отримано паспорт якості на відповідність нормам стандарту EN 589+A1:2022.

На думку імпортерів, є потреба вносити зміни до Закону №3345-IX, що вступив в дію з 17 жовтня 2023 р. та забов'язав імпортерів надавати додаткові документи, що підтверджують виробництво та маршрут постачання газу від виробника. «До прикладу, потрібно внести виключення для ресурсу, який прямує зі США», пропонує трейдер.

Як повідомляв НафтоРинок у Daily fuels&LPG від 20 листопада 2023 р. страйк польських перевізників уповільнив імпорт скрапленого газу автонормами найменше в порівнянні з іншими видами пального з польського кордону. Середньодобова кількість автотранспорту, що перетнула польський кордон з початку проведення страйку, скоротилась на: бензини – 50,2%, ДП – 46,2%, LPG – 36,9%. Проте, як бачимо, саме ціни на газ затримались на аномально високих позначках, та не поспішають знижуватись. Загальний середньодобовий імпорт газу усіма видами транспорту та на всіх кордонах знизився на 9,7% до 2,4 тис. т на добу в порівнянні з жовтнем 2023 р.

Довідка НафтоРинку:

Болграська торговельна компанія Bulmarket DM LTD входить в першу трійку постачальників LPG в Україну - 8,2% імпорту LPG з початку 2023 року. Ключовим базисом постачання до України є портові термінали у румунському м. Галац.