Дефіцит пального на АЗС Франції почав послаблюватися, оскільки працівники вже третього НПЗ вирішили припинити страйк і розблокувати поставки наявного пального, а також завдяки збільшенню імпортних поставок.

За даними французького уряду, станом на 20 жовтня кількість АЗС, у яких закінчився мінімум один вид пального, скоротилася до 17%, тоді як у середу становила 20%, а у вихідні -  понад 30%, пише Reuters. Це принесло полегшення споживачам і підприємствам, хоча для запуску НПЗ, що закінчили забастовку, знадобиться два-три тижні. 

Як повідомляв НР, цього тижня співробітники французьких НПЗ ExxonMobil - заводу Fos потужністю 133 тис. барелів на добу і підприємства в Порт-Жеромі потужністю 236 тис. барелів на добу - вирішили повертатися до роботи. Робітники нафтопереробного заводу TotalEnergies Donges потужністю 219 тис. барелів на добу також проголосували за завершення страйку, однак персонал двох інших французьких НПЗ TotalEnergies поки що продовжує бастувати.

Поставки почали покращуватися ще до того, як страйки закінчилися, адже уряд примусово розблокував деякі нафтобази. "Ми спостерігаємо значне покращення ситуації", - заявив речник уряду Олів'є Веран телеканалу LCI.

Через страйки та незапланований ремонт понад 60% нафтопереробних потужностей Франції були зупинені, що призвело до зростання цін на ДП у всій Європі.

Як повідомляв НР, в жовтні запаси дизельного пального в Європі продовжували знижуватися, що призвело до шаленої волатильності цін на продукт. На тлі подорожчання ДП рентабельність НПЗ в Північно-Західній Європі та на Атлантичному узбережжі США значно зросла. Станом на 13 жовтня маржа виробництва ДП в хабі ARA (Амстердам-Роттердам-Антверпен) збільшилась до $80/бар.

Однак трейдери наростили поставки дизельного пального з Азії та Близького Сходу до Європи, щоб отримати вигоду від великої різниці в цінах на продукт. Різниця між спотовими цінами на ДП в Сінгапурі та Північно-Західній Європі станом на 19 жовтня становила близько $150/т, тоді в цей час рік тому - $29/т.

Під час енергетичної кризи в Європі страйки на НПЗ стали найбільшим викликом для президента Франція Еммануеля Макрона з моменту його переобрання у квітні.

Працівники TotalEnergies і ExxonMobil вимагали різкого підвищення зарплати. ExxonMobil погодилася збільшити зарплату на 6,5% у 2023 році та виплатити одноразову премію в розмірі €3 тис. цього року. TotalEnergies уклала угоду з більшістю своїх профспілок про підвищення зарплати в середньому на 7% наступного року. Однак ліва профспілка CGT, яка вимагала підвищення на 10%, не підтримала ці угоди, тож два заводи продовжують забастовку.