8 серпня, 2022, 11:30

Спотові ціни на експортну російську нафтову суміш ESPO Blend зросли на тлі високого попиту з боку найбільших покупців - Індії та Китаю - та ослаблення побоювань щодо можливих санкцій, повідомили Reuters кілька трейдерів.  

Знижки на нафту, що експортується з російського тихоокеанського порту Козьміно, сягали понад $20/барель у березні, а спотові ціни на цю суміш знизилися до історичного мінімуму. Однак в липні ситуація змінилася. Європейський Союз пом’якшив санкції проти Росії, які набули чинності минулого місяця, послабивши платіжні обмеження на поставки нафти державними компаніями «Роснефть» і «Газпромнефть» — основними постачальниками нафти марки ESPO. У підсумку спотові ціни на цей сорт сировини зросли. Зросли і спотові ціни на російську нафту марки Urals, яка зазвичай експортується до Європи, кажуть трейдери.

Джерела повідомили, що як мінімум дві партії нафти ESPO з відвантаженням в кінці вересня та на початку жовтня, були продані за ціною, що відповідає вартості сорту Дубай, який є еталонним на Близькому Сході. Водночас, нафта сорту Murban з Абу-Дабі з відвантаженням у вереснві, продавалася з премією в $12-13/бар. Російська нафта дуже популярна серед азіатських нафтопереробників, і за такої вартості це хороше співвідношення ціни-якості, - сказало Reuters одне з джерел. 

Орієнтовний показник нафти ESPO традиційно оцінювався на основі FOB Kozmino. Однак тепер більше торгівлі здійснюється через посередників, які перепродають вантажі на основі доставки з судна (DES), що включає інші витрати, зокрема, транспортування, страхування та фінансування кінцевим отримувачем у Китаї та Індії. Наприклад, ціна партії, яка прибула до Індії минулого місяця, включала $2 млн на фрахту. При цьому російська нафта була продана зі значною $7/бар. до котирувань сорту Dubai, повідомило інше джерело.

За словами трейдерів, ціни на нафту ESPO, що поставляється в Китай, також покращилися. Минулого тижня вантажі з поставкою у вересні були продані за паритетом до ICE Brent DES.

Індія випередила Китай і стала найбільшим покупцем російської нафти в липні за обсягами морських поставок. Індія імпортувала рекордні 29,5 млн барелів, свідчать дані Refinitiv Eikon. Це включало 3,4 мільйона барелів нафти ESPO. Згідно з двома джерелами, Індія продовжить купувати нафту ESPO Blend у жовтні.

Найбільший у світі імпортер сирої нафти Китай купив 18,1 мільйона барелів ESPO в липні з поставкою морем. Це на 27% нижче історичного максимуму, зафіксованого в червні, оскільки основний покупець - Sinopec Corp - скоротив закупівлі. 

Хоча ціни на російську нафту відновляються, тиск може знову посилитися напередодні набуття чинності нафтового ембарго ЄС пізніше цього року та, можливо, нових санкцій проти Росії. Санкції Європейського Союзу щодо заборони морського імпорту російської нафти та нафтопродуктів набудуть чинності 5 грудня.