1 листопада, 2023, 13:40

Світовий банк очікує, що світові ціни на нафту в середньому становитимуть $90 за барель у четвертому кварталі цього року, але впадуть до $81 в 2023 році, оскільки уповільнення економічного зростання послабить попит, передає Reuters з посиланням на заяву банку.

В останньому звіті Світового банку про перспективи сировинних ринків зазначається, що ціни на нафту зросли приблизно на 6% з початку війни між Ізраїлем і ХАМАС, тоді як ціни на сільськогосподарську продукцію, більшість металів та інші товари – ледь зрушили з місця.

У звіті окреслено три сценарії, засновані на історичних епізодах, пов'язаних з регіональними конфліктами, починаючи з 1970-х років, з наростаючою гостротою та наслідками.

Сценарій «невеликих перебоїв», еквівалентний скороченню видобутку нафти під час громадянської війни в Лівії в 2011 році (від 500 тис. до 2 млн барелів на добу), призведе до зростання цін на нафту до $93-102 за барель у четвертому кварталі, зазначають у банку.

Сценарій «середнього руйнування», приблизно еквівалентний війні в Іраку в 2003 році, який призведе до скорочення світовових поставок нафти на 3-5 млн барелів на добу, підштовхне ціни до $109-121 за барель.

А сценарій «великих перебоїв» з наслідками, подібними до арабського нафтового ембарго 1973 року та скороченням пропозиції нафти на 6-8 млн барелів на добу, може призвести до зростання цін до $140-157 за барель, тобто до стрибка на 75%.

У звіті Світового банку також зазначається, що попит на нафту в Китаї виявився напрочуд стійким і за перші дев'ять місяців 2023 року зріс на 12% порівняно з аналогічним періодом 2022 року.

Видобуток та експорт нафти з Росії були відносно стабільними цього року, незважаючи на запроваджене Заходом ембарго, щоб покарати Москву за її вторгнення в Україну, зазначає Світовий банк.