1 червня, 2023, 17:20

Державна нафтова компанія Нігерії (NNPC) 31 травня втричі підвищила ціну на бензин, викликавши паніку у великих містах. Це сталося через кілька днів після того, як новообраний президент Бола Тінубу оголосив про скасування субсидій на пальне, повідомляє Platts.

NNPC підвищила вартість бензину на АЗС у Лагосі з 184 найр до 488 найр за літр ($1,05/л), а столиці Абуджі ціна бензину зросла 194 найр до 537 найр за літр.

Оголошене підвищення цін викликало довгі черги на заправних станціях. Новообраний президент Тінубу склав присягу 29 травня, і одразу виконав свою обіцянку припинити політику субсидіювання цін на пальне.

У заяві NNPC зазначено, що ціни на бензин будуть коригуватися відповідно до ринкових реалій. «Доречно відзначити, що ціни продовжуватимуть коливатися відповідно до ринкової динаміки», – заявили в NNPC.

Уряд раніше обіцяв відмовитися від субсидій на паливо, які коштують країні приблизно $10 млрд на рік. 30 травня NNPC повідомила, що центральний уряд заборгував їй $6,1 млрд у вигляді непогашених субсидій.

Втім, востаннє, коли нігерійський уряд намагався скасувати субсидію – у 2012 році, за президента Гудлака Джонатана, – мільйони людей вийшли на вулиці країни.

Нігерія імпортує бензину, щоб задовольнити орієнтовний попит у 50-60 млн літрів на добу через поганий стан її нафтопереробних заводів. 

Однак тиждень тому Нігерія ввела в експлуатацію нафтопереробний завод Dangote – найбільший в Африці. НПЗ Dangote потужністю 650 тис. барелів на добу, планує виробляти 53 млн літрів нафтопродуктів на добу. Завод планує продавати за кордон надлишкові обсяги бензину, перетворивши Нігерію, яка є найбільшим виробником сирої нафти в Африці, на чистого експортера пального.