29 вересня, 2022, 15:40

Сезон ремонтів НПЗ у Європі цієї осені, а також поточні страйки на заводах у Франції мають призвести до зростання цін на дизельне паливо напередодні заборони Європейського Союзу на імпорт російської нафти та пального, повідомляє Reuters.

Очікується, що в жовтні близько 1,5 млн барелів на добу нафтопереробних потужностей Європі будуть зупинені. Частина - на планові ремонти, а частина - через інші обставини, підрахували в Energy Aspect.

Зараз в ЄС не працює 1,1 млн барелів на добу нафтопереробних потужностей. Це вище за середній показник вересня 2015-2019 років. Водночас очікується, що в листопаді ситуація покращиться, і не працюватиме 600 тис. барелів на добу потужностей НПЗ.

Більш напружений графік технічного обслуговування цього року, ймовірно, пов’язаний з обмеженими ремонтами під час пандемії COVID-19. «Враховуючи всі обмеження, пов’язані з Covid, соціальне дистанціювання тощо, цілком ймовірно, що (в попередні роки - НР) насправді було проведено не так багато масштабних робіт, а лише технічне обслуговування», - сказала Лівія Галларті з Energy Aspect.

На технічне обслуговування наступного місяця зупиняться, зокрема, НПЗ Eni Sannazzaro в Італії, НПЗ Repsol у Таррагоні в Іспанії та НПЗ Galp Energia Sines в Португалії. 

Наразі ситуація на європейському ринку ДП є стабільною на тлі збільшення імпорту і падіння попиту, однак масові зупинки НПЗ у Франції через страйк можуть призвести до скорочення поставок. Один європейський трейдер сказав, що саме незаплановані зупинки можуть викликати проблеми на ринку нафтопродуктів.

Суперечка через підвищення зарплат призвела до зупинки чотирьох із шести нафтопереробних заводів Франції. З ладу виведено сумарно 740 тис. барелів на добу потужностей, або понад 60% загальної потужності НПЗ країни. Exxon Mobil, яка керує двома закритими заводами, повідомила Reuters, що тимчасово запровадила обмеження на поставки пального для клієнтів.

Якщо страйк затягнеться, це загрожує стрибком цін. «Хвиля страйків у Франції застала ринок зненацька, і існує невизначеність щодо її тривалості», - сказав аналітик OilX Ніл Кросбі. «Ми очікуємо, що ціни насправді зростуть у середині січня, можливо, у лютому, але ми можемо побачити сплеск трохи раніше, якщо на ринку почнеться паніка», - додав він. Нагадаємо, на початку лютого набирає чинності заборона ЄС на імпорт російських нафтопродуктів.