Британська British Airways і американська United Airlines прагнуть приблизно з 2030 року почати комерційну експлуатацію літаків, що працюють на водні, повідомляє Platts з посиланням на заяви менеджерів компаній. 

Обидві авіакомпанії прагнуть досягти нульових викидів до 2050 року. «Велика увага приділяється водню, який справді буде ключовим на нашому шляху до нульових викидів», - сказала Керрі Харріс, директор зі сталого розвитку British Airways під час саміту з водневих інновацій, організованого компанією ZeroAvia. Остання була заснована у 2017 році і є розробником водневих літаків з Каліфорнії.

United Airlines, яка вважається найбільшою авіакомпанією світу, дотримується стратегії поступового “укрупнення” флоту літаків з водневими двигунами. За словами Еда Еспіріту, старшого менеджера з корпоративного розвитку United Airline Ventures, авіакомпанія спочатку представить 50-місні літаки, потім 76-місні літаки, за якими підуть вузькофюзеляжні літаки, які можуть вмістити понад 100 пасажирів.

ZeroAvia наразі зосереджена на розробці водневих літаків місткістю менше 100 місць, які використовуються для подорожей на середні дистанції. Очікується, що перша модель компанії, на 10-20 місць, почне експлуатуватися уже в 2025 році, тоді як літаки на 50-70 місць будуть випущені в 2027 році. Компанія сподівається, що до кінця 2020-х років її екологічні літаки почнуть використовувати великі авіакомпанії, сказав засновник Вал Міфтахов.

В ZeroAvia раніше заявляли, що її літаки можуть вийти на беззбитковість при ціні на водень на рівні $5-6/кг. А попит на водень в аеропортах середнього розміру, за її оцінками, в кінці цього десятиліття може становити 5-10 т/добу.

За даними Platts, вартість виробництва водню за допомогою лужного електролізу (включаючи капітальні витрати) на узбережжі Мексиканської затоки США наразі становить $3,09/кг, тоді як у Нідерландах - $18,14/кг.