Державний «Приватбанк» роками не може отримати контроль над своїми 245 АЗС, якими на умовах лізингу управляють компанії з групи «Приват» Ігоря Коломойського, але накопичили перед банком понад 10 млрд грн боргів. Про це повідомляє Forbes з посиланням на дані держбанку.

Ці заправки, отримані банком у заставу на вимогу НБУ напередодні націоналізації, були одразу передані у лізинг групі «Приват» в 2016 році на 10 років, розповідала Forbes у 2021-му Галина Пахачук, яка тоді обіймала посаду заступника голови правління ПриватБанку. Перші чотири місяці після націоналізації ПриватБанк отримував платежі за лізинговими договорами. Потім позичальники перестали платити, казала Пахачук.

На липень 2023-го борг групи «Приват» перевалив за 10 млрд грн, показують дані «Приватбанку», які є в розпорядженні Forbes. 

Для неформальної групи АЗС «Приват» 245 заправок – це чверть мережі. Група об’єднує 950 заправок під різними брендами, найбільші з них – «Авіас» та ANP. 

«Приватбанк» намагається розірвати лізингові угоди з 2020-го. Тоді банку вдалось повернути у власність 65 АЗС. Одразу після перших успіхів банк переслідують невдачі – юристи «Привату» знайшли спосіб, як зберігати статус-кво. «Група компаній з орбіти колишніх власників банку вже третій рік поспіль руками окремих суддів блокує ПриватБанку можливість проводити заходи позасудового та судового врегулювання проблемної заборгованості», – каже Олеся Жулинська, директорка з комунікацій «Приватбанку».

За останні три роки компанії з групи «Приват» ініціювали 15 позовів з метою отримати судове забезпечення, яке забороняє «Приватбанку» розривати лізингові договори та вилучати свої заправки до кінця завершення судової справи. У 2021 році Верховний суд став на бік банку, визнавши такі обмеження незаконними. Проте це не допомогло. Лізингоодержувачі не управляють заправками, а передають їх в суборенду іншим компаніям. Суборендарів багато, і вони майже щороку змінюються, що дозволяє щоразу ініціювати нові позови і блокувати право «Приватбанку» на ці АЗС, каже співрозмовник в банку, який попросив не називати його імʼя і посаду, бо він не уповноважений надавати коментарі.