15 квітня, 2024, 09:20

В ніч з суботи на неділю Іран запустив сумарно приблизно 300 безпілотників і ракет по Ізраїлю, здійснивши першу в історії пряму атаку на ізраїльську землю з іранської території. Оскільки ескалація конфлікту на Близькому Сході загрожує перебоями з поставками на ринок сирої нафти, це призведе до подальшого зростання цін на неї. 

Індекс геополітичних ризиків Rystad Energy зріс до 1,22 протягом першого тижня квітня. Після іранської атаки у вихідні він збільшився до 1,35 (за тиждень з 7 по 13 квітня), що є найвищим рівнем з початку року. А після подій 13 квітня та 14 квітня аналітики Rystad підвищили Індекс до 1,41, йдеться к повідомленні. 

У найгіршому випадку, силова відплата Ізраїлю може запустити спіраль ескалації, що призведе до безпрецедентного регіонального конфлікту. За таких обставин геополітичні премії на сиру нафту значно зростуть.

Також можливий новий раунд санкцій США проти Ірану і більш жорстке їх застосування. Це також може вплинути на ціни на нафту, кажуть в Rystad.

Оскільки іранська атака виглядала неминучою, ціни на нафту почали зростати ще минулого тижня. Спотова ціна нафти марки Brent зросла до $92 за барель, тоді як ф'ючерси на найближчий місяць закрилися в п'ятницю на рівні $90,5 за барель.

Згідно з розрахунками Rystad Energy «справедлива вартість» Brent на квітень, що базується виключно на фундаментальних показниках попиту та пропозиції, становить близько $84 за барель. «Це означає, що 10% зростання, яке ми спостерігали минулого тижня, можна майже повністю віднести на рахунок триваючого конфлікту», — зазначають аналітики.